Om proteinpulver | 2013-10-09 | 14:01:00

Det positiva med att vara sjuk, hemma från jobbet och inte ha ork till att göra något annat än sitta vid datorn är att jag kan ta mig tid till sånt jag vanligtvis inte har tid att göra.

Nu har jag suttit här en stund och googlat proteinpulver... Jag vet ju att man behöver mycket protein när man tränar och jag har ju förstått att man inte får i sig tillräckligt mycket av "vanlig kost". Proteinpulver känns faktiskt som ett smidigt och billigt sätt att få i sig dom där proterinerna.

Jag har upptäckt att One Whey (whey = vassle) är det dom flesta kör på. Här kommer lite intressant läsning från sidan Fitnessguru:
 
One Whey - det bättre alternativet
Att välja protein kan vara riktigt svårt. Det ska vara av bra kvalitet, ha högt biologiskt värde och helst smaka gott. Det verkar tyvärr inte lika vanligt att tänka på andra aspekter, som varifrån vasslen kommer, hur man kan äta miljövänligare och faktiskt spara pengar genom att dryga ut sin vanliga kost med ett bra proteinpulver. Här är några fördelar med att välja Fitnessguru One Whey!

När man tar tillvara på vasselin
Vassle är en biprodukt från osttillverkning. Innan man kom på att det gick att använda vasslet till t.ex. proteinpulver slängdes det bort. Läs den intressanta artikeln om vasslets historia här.
De vanligaste formerna av vassle är isolat och koncentrat. Isolat har ofta högre proteinhalt medan koncentratet kan ha godare smak. Eftersom One Whey® består av både isolat och koncentrat får du både hög proteinhalt och god smak, tillsammans med en låg halt laktos och fett!

One Whey® ger dig mest protein per krona
Det blir billigare att välja ett prisvärt proteinpulver än att äta motsvarande mängd protein från t.ex. kött, ägg och mjölk.
Nu när det är kampanj på One Whey® får du 5,2 g protein per krona. Säg att du hittar fläskfilé för bara 59 kr kilot. Med ett proteininnehåll på 20,6% får du 3,5 g protein per krona. Om du lyxar till det och köper fin oxfilé för 299 kr kilot får du 0,7 g protein per krona.
Kyckling då? Det är billigt och proteinrikt. Fynda en bröstfilé för 55 kr kilot och du får 4,2 g protein per krona. Lika mycket protein får du från mjölk som kostar 8 kr litern. En liter fullfet mjölk ger dig 34 g protein och totalt 600 kcal. Skulle du istället stoppa i dig 600 kcal från One Whey (5 portioner) får du i dig 116 g protein!
Den nya produkten Skyr, en isländsk yoghurt som marknadsförs med "högt" proteininnehåll (10%), kostar runt 118 kr litern. Där får du bara 0,8 g protein per krona! Nästan som oxfilé...

Win-win
En stor del av köttproduktionen bygger på ett ohållbart system där korna utfodras med dåligt foder. Icke-förnyelsebara resurser som fossila bränslen används i många av de energikrävande stegen i processen. Genom att låta en del av proteinintaget komma från proteinpulver har du råd att välja ett nyttigare kött som är producerat på ett miljövänligt, djurvänligt och hållbart sätt. Läs artikeln om naturbeteskött här.
Vasslet i One Whey® kommer från utvalda gårdar där korna i första hand får egentillverkat foder, fritt från soja. Vasslet kan alltid kan spåras till den individuella gården.

Kommentarer

Kommentera inlägget här:

Namn:
Kom ihåg mig?

E-postadress: (publiceras ej)

URL/Bloggadress:

Kommentar:

Trackback